Google Pixel 6A Battery Replacement GLU7G – 100% Original
₹1,450.00
If your Google Pixel 6A battery doesn’t last throughout the day like it used to or shuts down unexpectedly, you can replace the battery to restore the original performance and backup time. For questions, please call us at 8302263606.
3 in stock
0
People watching this product now!
| Battery Quality | 100% Original |
| What's Included | 1 PC of Google Pixel 6A Battery |
| Battery Model Number | GLU7G |
| Mobile Phone Model Number | GX7AS |
| Manufacturer | OEM |
| Product Condition | New |
| Model Name | Google Pixel 6A |
| Battery Capacity | 4350 mAh |
| Rated Voltage | 3.85V |
| Battery Type | Lithium-Ion Polymer |
Q: How much does a new Google Pixel 6A battery cost in India?
A 100% original Google Pixel 6A battery replacement costs around Rs 1400-1500.
Q: Is it a 100% original or a duplicate battery?
It is a 100% original (OEM) battery, not a duplicate one.
Q: How can I test the battery without installation?
Connect new battery's cable to your phone's motherboard and test the battery without installation.
Q: What is the warranty period after installation?
All original batteries have a 6-month warranty against manufacturing defects under normal usage conditions.
- Delivery Charges:Â Free Delivery.
- Shipping Time: 24 Hours.
- Standard Delivery Time: Â 2-4 Working Days.
- Remote Location Delivery Time: Â 6 -7 Working Days.
- Packing: Safe Packing In Plastic Boxes.
- In-Transit Damage: Free Replacement, Record an Unboxing Video.
- Battery Warranty: 6 Months.
- Warranty Coverage: Fast Draining, Bad Performance.
- No Warranty Coverage: Puffed-up and Damaged Battery.
- Whom To Contact: Contact our Helpline.
- Call / WhatsApp Number: 8302263606.
- Calling Time: 10:00 AM to 8:00 PM IST
