| Battery Grade | 100% Original (OEM) |
| What's Included | 1 PC of Poco M6 Plus Battery |
| Battery Model Number | BN5T |
| Mobile Phone Model Number | MZB0H4UIN |
| Manufacturer | OEM |
| Product Condition | New |
| Model Name | Poco M6 Plus |
| Battery Capacity | 5030 mAh (Typical) |
| Rated Voltage | 3.84V |
| Charging Protocol | 33W Turbo Charging |
| Battery Type | Lithium-ion Polymer (Li-Po) |
Q: What is the price of a 100% original Poco M6 Plus battery?
A 100% original Poco M6 Plus battery replacement costs approximately Rs 1,100-1,200.
Q: What signs indicate that the battery needs replacing?
The common signs are a battery that drains rapidly within a few hours, sudden shutdown, and a puffed battery.
Q: Will 33W TurboCharge speed work after battery replacement?
Yes. You can use the 33W TurboCharge speed with the new battery.
- Delivery Charges:Â Free Delivery.
- Shipping Time: 24 Hours.
- Standard Delivery Time: Â 2-4 Working Days.
- Remote Location Delivery Time: Â 6 -7 Working Days.
- Packing: Safe Packing In Plastic Boxes.
- In-Transit Damage: Free Replacement, Record an Unboxing Video.
- Battery Warranty: 6 Months.
- Warranty Coverage: Fast Draining, Bad Performance.
- No Warranty Coverage: Puffed-up and Damaged Battery.
- Whom To Contact: Contact our Helpline.
- Call / WhatsApp:Â 8302263606.
- Calling Time: 10.00 AM to 8.00 PM IST
