| Battery Quality | 100% Original |
| What's Included | 1 PC of LG Wing Battery |
| Battery Model Number | BL-T52 |
| Mobile Phone Model Number | LMF100N, LM-F100N, LM-F100V, LM-F100 |
| Manufacturer | OEM |
| Product Condition | New |
| Model Name | LG Wing |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Rated Voltage | 3.85V |
Installing the battery requires expertise, and you should always seek a technician's help. If you are an expert, you can replace the battery yourself.
- First, please remove the glass back door of the phone.
- Disconnect the battery from the motherboard and remove it carefully.
- Connect the new battery, test it for 10-15 minutes, and reassemble the phone.
Q: How much does a new LG Wing replacement cost?
A 100% original LG Wing battery replacement costs Rs 1200-1300.
Q: What if the new battery doesn't turn on?
If you face any issues, you can return or replace the battery.
Q: Is it an original or a third-party battery?
It is a 100% original battery.
- Delivery Charges:Â Free Delivery.
- Shipping Time: 24 Hours.
- Standard Delivery Time: Â 2-4 Working Days.
- Remote Location Delivery Time: Â 6 -7 Working Days.
- Packing: Safe Packing In Plastic Boxes.
- In-Transit Damage: Free Replacement, Record an Unboxing Video.
- Battery Warranty: 6 Months.
- Warranty Coverage: Fast Draining, Bad Performance.
- No Warranty Coverage: Puffed-up and Damaged Battery.
- Whom To Contact: Contact our Helpline.
- Call / WhatsApp Number: 8302263606.
- Calling Time: 10:00 AM to 8:00 PM IST
