Redmi 9A Battery Replacement – 100% Original BN56
₹1,099.00
You can buy a new Redmi 9A battery to replace your phone’s fast-draining, low-performing battery and restore original performance. For any product-related inquiries, please call 8302263606.
- 100% Original Battery.
- Six-month guarantee.
3 in stock
0
People watching this product now!
| Battery Quality | 100% Original |
| What's Included | 1 PC of Redmi 9A Battery |
| Battery Model Number | BN56 |
| Mobile Phone Model Number | M2006C3LI |
| Manufacturer | OEM |
| Product Condition | New |
| Model Name | Redmi 9A |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Rated Voltage | 3.85V |
| Battery Type | Lithium Ion |
Q: How much does a new Redmi 9A battery cost?
A 100% original Redmi 9A battery replacement costs around Rs 1200-1300.Â
Q: What's the battery warranty after installation?
We offer a six-months warranty on the battery which covers all types of performance issues. Warranty doesn't cover puffed batteries.
Q: How can I try the battery before fixing it?
Connect new battery to the motherboard and power on the device to test the battery without permanent installation.
- Delivery Charges:Â Free Delivery.
- Shipping Time: 24 Hours.
- Standard Delivery Time: Â 2-4 Working Days.
- Remote Location Delivery Time: Â 6 -7 Working Days.
- Packing: Safe Packing In Plastic Boxes.
- In-Transit Damage: Free Replacement, Record an Unboxing Video.
- Battery Warranty: 6 Months.
- Warranty Coverage: Fast Draining, Bad Performance.
- No Warranty Coverage: Puffed-up and Damaged Battery.
- Whom To Contact: Contact our Helpline.
- Call / WhatsApp Number: 8302263606.
- Calling Time: 10:00 AM to 8:00 PM IST
