Redmi Note 10T Battery Replacement BN5A – 100% Original
₹1,150.00
A fast-draining Redmi Note 10T battery indicates a performance slowdown, and buying a new battery will help you fix these issues and restore the battery performance.
- 100% OEM BN5A Battery.
- Six-month Warranty.
3 in stock
0
People watching this product now!
| Battery Quality | 100% Original |
| What's Included | 1 PC of Redmi Note 10T Battery |
| Battery Model Number | BN5A |
| Mobile Phone Model Number | Redmi Note 10T 5G |
| Manufacturer | OEM |
| Product Condition | New |
| Model Name | Redmi Note 10T |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Rated Voltage | 3.85V |
| Battery Type | Lithium-Ion Polymer |
Q: How much does a new Redmi Note 10T battery cost in India?
A 100% original Redmi Note 10T battery replacement costs around Rs 1300-1400.
Q: How can I install the new battery myself at home?
Watch this Redmi Note 10T 5G teardown video to learn how to disassemble the phone for battery replacement.
Q: Is it a 100% OEM or an aftermarket battery?
It is a 100% original battery, not a duplicate one.
Q: What is the warranty period after installation?
All original batteries have a 6-month warranty against all performance issues and battery not charging.
- Delivery Charges:Â Free Delivery.
- Shipping Time: 24 Hours.
- Standard Delivery Time: Â 2-4 Working Days.
- Remote Location Delivery Time: Â 6 -7 Working Days.
- Packing: Safe Packing In Plastic Boxes.
- In-Transit Damage: Free Replacement, Record an Unboxing Video.
- Battery Warranty: 6 Months.
- Warranty Coverage: Fast Draining, Bad Performance.
- No Warranty Coverage: Puffed-up and Damaged Battery.
- Whom To Contact: Contact our Helpline.
- Call / WhatsApp Number: 8302263606.
- Calling Time: 10:00 AM to 8:00 PM IST
